Výbava a oblečení

Dítě odjíždí od školy v teplém nepromokavém oblečení včetně rukavic, čepice nebo kukly.

K busu přineste:

  • Lyžařskou obuv, lyže (pokud nepůjčujete v místě konání kurzu)
  • Namazané a zkontrolované lyže (pokud nepůjčujete v místě konání kurzu)
  • Bez hůlek!
  • Přilbu – pokud dítě vyžaduje vlastní ( v areálu jsou zapůjčovány zdarma).
  • Lyžařské brýle – pouze v případě, že je dítě na brýle zvyklé. Sluneční brýle jsou z důvodu bezpečnosti zakázány.

Podstatné je viditelné podepsání lyží, bot, přilby, brýlí nejlépe lakovým fixem. Je omyvatelný acetonem, takže lze použít i na věci zapůjčené. Uveďte prosím jméno dítěte a školu. (Přezdívka, iniciály ani oblíbená samolepka nejsou pro instruktory, kteří dětem pomáhají, ku pomoci.)

Vše si převezmeme do našich IKEA tašek, netrapte se tudíž s komplikovaným balením!

Prosíme: nedávejte dětem z MŠ batůžky!!!!

Náhradní oblečení v případě nehody – máme!!!

Kompletní lyžařské vybavení může být zapůjčeno přímo v místě konání kurzu za speciální cenu.

Lyžařské vybavení ( zapůjčené i vlastní) zůstává po celou dobu trvání kurzu ve  Ski areálu a vrací se zpět poslední den.

V době konání kurzu sledujte denně aktuální počasí a zvolte vhodné funkční vrstvené oblečení. Předcházíte tak nepříjemným pocitům vedoucím k nesoustředění a podrážděnosti malého lyžaře způsobené nadměrným pocením či naopak pocitem chladu.

Obecné rady k přípravě malého lyžaře: Kvalitní, lehká a zejména věku dítěte uzpůsobena výstroj je nejen dobrým základem pro úspěšné zvládnutí techniky lyžování, ale i prevencí vážnějších úrazů. Nikdy ji ovšem nevybírejte sami, ale vždy s sebou vezměte i svého malého lyžaře!

Lyže: při výběru lyží je třeba zohlednit nejen výšku a váhu malého lyžaře, ale i jeho schopnosti a fyzickou sílu. Pro začátečníky do 6 let jsou vhodné co nejkratší lyže, většinou po prsa, s velkou flexí a středním krojením. Pokud máte doma již zkušenějšího lyžaře, zvolte lyže, které mu budou sahat po nos, případně budou ve výšce jeho postavy. Vázání na lyžích musí být přizpůsobeno hmotnosti a tělesné stavbě dítěte, jeho seřízení raději přenechejte odborníkovi.

Lyžařské boty: Lyžařské boty nesmí tlačit nebo být příliš velké. U dětí platí, že čím víc klipsů má lyžařská obuv, tím lépe. Při výběru vhodných lyžáků je třeba nejprve si vyzkoušet vnitřní botu skeletu. Důležitý je také sklon boty, jelikož její náklon nutí dítě předklánět se a tím eliminuje nežádoucí zaklánění. Nesmí překážet při chůzi, ale ani při zaujetí optimálního postoje při jízdě na lyžích.

Lyžařské hůlky: Při výuce malých začátečníků se hůlky nepoužívají, protože odvádějí pozornost od výuky a zvyšují riziko úrazu. Pro výpočet optimální délky hůlek můžeme použít staré dobré pravidlo, a to, že když obrátíme hůlky držadlem dolů, měla by při jejich uchopení pod talířkem být ruka dítěte ohnuta přibližně do pravého úhlu.

Lyžařská přilba: Při jejím výběru dbejte na to, aby byla přilba odlehčená, prodyšná a splňovala technické normy. Kromě toho, že její vnitřní polstrování by mělo být příjemné na dotek, ověřte si i to, zda je vyjímatelné a dá se snadno vyprat. Některé přilby mají speciální mechanismus na zvětšení či zmenšení., volte modely s pevnýma ušima.Přilba musí vždy pevně sedět, nesmí dítě tlačit a nesmí být ani volná.

Lyžařské brýle: Chrání oči malého lyžaře před větrem a padajícím sněhem. Při jejich výběru mějte sebou lyžařskou helmu. Nejsou ovšem nutné – chumelení je vzácnost:) a brýle mají tendenci se ztrácet!

Reflexní vesta: Zviditelní malého lyžaře. (v rámci kurzu – zapůjčujeme naše vestičky!)

Funkční oblečení: Základní heslo – Nepromokavost, pohodlnost, volný pohyb a teplo! Děti mají sníženou schopnost termoregulace, a proto je nezbytné udržet je v teple, suchu a v pohodlí. Vhodným řešením je dětské termoprádlo. Místo nátělníků a punčoch zvolte kombinace trička, spodků a bavlněné podkolenky, které by měly být vyšší než lyžařské boty. Na horní část těla je vhodné zvolit raději více vrstev, které se dají v případě potřeby svléknout. Osvědčené je tričko s roláčkem, které chrání krk a zastoupí nebezpečnou šálu. Je na Vašem rozhodnutí zda zvolíte kombinézu nebo kombinaci lyžařských kalhot a bundy, ovšem hlavní vlastností musí být nepromokavost a prodyšnost. Lyžařská bunda by měl mít vysoký límec, sněžný pás, stahovatelný spodní lem a rukávy, systém vnitřních a vnějších kapes či reflexní prvky. Délka kalhot by měla překrývat téměř celé lyžařské boty a zabránit tak vniknutí sněhu do bot.

Rukavice: Pohodlné nepromokavé rukavice, na které je dítě zvyklé.

 

 

Můžete sdílet: